Beton lekki – właściwości i przykłady użycia

Beton lekki cechuje się niewielką wagą i jest przy tym wytrzymały, co czyni go bardzo dobrym materiałem budowlany, znajdującym wiele różnorodnych zastosowań. Od tradycyjnego betonu konstrukcyjnego odróżnia go jednak znacznie więcej właściwości.

Skład i zastosowanie betonu lekkiego

Różnic między standardowym betonem a betonem lekkim jest kilka. Przede wszystkim w betonie lekkim stosuje się kruszywo keramzytowe lub styropianowe. Proporcjonalna ilość tego kruszywa może sięgać nawet 80%, co z kolei przekłada się na lekkość materiału. Oprócz tego beton lekki składa się z odpowiedniej proporcji cementu portlandzkiego. Gęstość takiej receptury zależy przede wszystkim o konkretnego producenta. Sama technologia wykonania betonów lekkich jest dość skomplikowana.

Kruszywo w betonie lekkim musi być dostosowane do późniejszego zastosowania. Przykładowo, beton komórkowy stosowany jest do budowy stropów oraz ich wypełnienia (tutaj decydującym czynnikiem jest oczywiście niski ciężar). Takie rozwiązanie jest szczególnie wskazane w przypadku budynków, w których nie może dojść do zbytniego obciążenia stropu. Z kolei beton kruszywowy wykorzystywany jest do izolacji termicznej ścian i fundamentów. Może być zastosowany również jako dekoracyjna okładzina elewacji, np. w postaci betonu architektonicznego. Używany jest również do produkcji materiałów budowlanych. Znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Kruszywo keramzytowe używane jest to tworzenia elementów konstrukcyjnych, np. ścian i ścianek działowych czy posadzek.

Do kolejnej bardzo ważnej cechy betonu lekkiego należy zaliczyć termoizolacyjność. Dzięki temu można dążyć do znacznego ograniczenia zużycia energii, co jest szczególnie pożądane w przypadku budynków jednorodzinnych energooszczędnych. Ponadto beton lekki zapewnia również dobrą izolację akustyczną. Betony lekkie mogą być stosowane również zamiast styropianu pod posadzkę i na warstwy spadkowe w stopach czy dachach.

Poszczególne parametry betonu lekkiego, takie jak masa własna, wytrzymałość na ściskanie oraz współczynnik przewodzenia ciepła, stanowią podstawowe czynniki, które wpływają na zastosowanie tego materiału do określonych celów budowlanych.

Kategoria
Beton lekki