Jak pielęgnować beton latem?

Co prawda piękne, gorące lato powoli dobiega końca (swoją drogą dawno tak ciepłych i bezdeszczowych wakacji nie mieliśmy), ale aktualna pogoda i temperatury nie dają tego poznać po sobie, iż nadchodzi jesień.

A u nas?

Czas nagli, harmonogram prac napięty i przychodzi taki moment, że musimy zabrać się za wylewanie np. pyty fundamentowej.
Wykonanie płyty fundamentowej jest ważnym etapem budowy domu. Betonowanie najlepiej wykonywać, gdy nie jest zbyt gorąco. Ale można je zrealizować nawet w okresie upałów, jakich doświadczamy w tym roku, trzeba tylko pamiętać o pewnych zasadach.

 

Po pierwsze…

…żeby cement prawidłowo wiązał w mieszance betonowej, konieczna będzie prawidłowa pielęgnacja betonu przez polewanie go wodą. Beton zachowuje się jak nasz organizm i nie możemy doprowadzić go do odwodnienia. Jak długo i jak często, zapytacie?

To wszystko zależy od tego, jakiego cementu użyliśmy, ale na pewno nie krócej niż 7 dni. Pamiętajmy jeżeli użyliśmy cementu hutniczego, to 14 dni. Gdy betonujemy wodoszczelne fundamenty lub dno i ściany basenu, to ten czas również będzie wynosił 14 dni.

Druga sprawa to…

…czas rozpoczęcia polewania betonu. Tu też wszystko zależy od pogody i warunków atmosferycznych. Jeśli jest gorąco, woda szybciej będzie parować, beton będzie szybciej wiązać i wtedy najlepiej byłoby jak tylko wierzchnia warstwa pozwoli na to zacząć polać beton wodą i przykryć folią, żeby uzyskać dobre warunki wilgotności, w których nasz beton będzie dojrzewał.

Jeżeli chcemy, żeby beton był wilgotny, to tak jak wspomniałem wcześniej dobrym sposobem po polaniu go wodą jest przykrycie go białą geowłókniną lub folią PCV. Układanie folii zleca się po 3-5 godzinach od wybudowania betonu.

Kolor folii, geowłókniny lub brezentu ma w tym przypadku znaczenie, ponieważ biały kolor odbija promienie słoneczne, natomiast czarny ściąga je i pod folią rośnie temperatura. Świeży beton należy chronić przed zbytnim nagrzaniem. Podwyższenie temperatury powyżej +20oC nie jest szkodliwe, o ile beton przez okres dojrzewania będzie utrzymywany w wilgoci.

Dodatkowo…

…chciałbym też podzielić się z Wami jeszcze jedną informacją. Beton, tak jak my, nie lubi drastycznych zmian temperatury. Nie polewajmy więc rozgrzanego betonu zimną woda prosto ze studni. W przeciwnym wypadku wystąpi duży gradient temperaturowy w naszej mieszance i wtedy mogą pojawić się rysy i spękania. W związku z tym najlepiej jest polewać beton skoro świt, kiedy nie nagrzało go jeszcze słońce i używać do tego wody ze zbiornika, która nie będzie zbyt zimna.
I pamiętajmy, po podlaniu przykrywajmy powierzchnię betonu, żeby wilgoć utrzymała się jak najdłużej.

 

Przyjemnego betonowania i pamiętajcie, podczas upałów często nawadniajcie wodą i siebie, i beton 🙂

Kategoria
beton latem