Specyfika i zastosowanie betonu lekkiego

Beton lekki, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się stosunkowo niewielką wagą. Wykorzystywany jest oczywiście w budownictwie i różni się nieco od tradycyjnej mieszanki betonu konstrukcyjnego. Z uwagi na fakt, że bardzo często znajduje zastosowanie na budowach, w tym artykule chcieliśmy przybliżyć nieco specyfikę betonu lekkiego.

Specyfika betonu lekkiego

Beton lekki pozbawiony jest standardowo wykorzystywanego kruszywa w betonie konstrukcyjnym. Najczęściej występuje beton na kruszywie keramzytowym lub styropianowym, które stanowią znaczną część jego objętości. Z tego też powodu może być nawet kilkakrotnie lżejszy niż standardowy beton. Ostateczna gęstość i waga betonu lekkiego zależy od zastosowanej receptury.

Beton lekki wyróżnia się szeregiem bardzo istotnych właściwości. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim niski ciężar. Warto wspomnieć przy tym również o bardzo dobrej izolacji termicznej. Dodatkowo cechuje się również bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną.

Zastosowanie betonu lekkiego

Pomimo dość niskiej gęstości beton lekki ma dość duże zastosowanie. Jest to podyktowane przede wszystkim właśnie niskim ciężarek ten mieszanki betonowej. Wiele konstrukcji budowlanych musi być wykonane z materiału, który będzie zapewniać im jak najmniejszą wagę. Jest tak w przypadku np. stropów, które nie mogą stanowić zbytniego obciążenia dla konstrukcji budynku. Jak już zostało wcześniej wspomniane, beton lekki zapewnia również dobrą izolację termiczną, z tego też powodu sprawdza się w przypadku budynków energooszczędnych.

Zastosowanie betonu lekkiego w dużej mierze wpływa na dobór odpowiedniego kruszywa. Beton ten stosowany jest nie tylko do budowy stropów, ale również ich wypełnienia. Lekki beton może być użyty także do izolacji termicznej ścian i fundamentów. Często wykorzystywany jest nawet do tworzenia kluczowych elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, ściany działowe czy posadzki.

Lekki beton spełnia również funkcje dekoracyjne, np. jako dekoracyjna okładzina elewacji. Występuje również w postaci tzw. betonu architektonicznego.

Kategoria
lekki beton