Zastosowanie i najważniejsze cechy betonu towarowego

Beton towarowy jest to surowiec budowlany, który powstał ze zmieszania kruszywa (drobnego i grubego) cementu, wody, domieszek i dodatków uszlachetniających (zgodnie z normą PN-EN 206-1:2003). Oczekiwane właściwości użytkowe uzyskuje dopiero po stwardnieniu masy betonowej, czyli po związaniu się wszystkich elementów.

Beton towarowy jest obecnie powszechnie wykorzystywany w budownictwie jako jeden z najważniejszych materiałów do tworzenia elementów konstrukcyjnych budynków czy dróg. Wyróżnia się trwałością i plastycznością, wytrzymałością oraz stosunkowo niską ceną.

Kiedy najlepiej sprawdza się beton towarowy?

Wytwarzanie betonu zwykle kojarzy nam się z betoniarką, dzięki której można przygotować dokładnie tyle mieszanki betonowej, ile akurat w danym momencie potrzebujesz. Wymaga to jednak czasu i siły. Co więcej, nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza. W przypadku wykonywania stropu lub fundamentów trudno byłoby samodzielnie przygotować wystarczającą ilość mieszanki, a następnie przetransportować ją z betoniarki do miejsca realizacji prac. W takich przypadkach znacznie rozsądniejsze jest zamówienie betonu towarowego. Zamówiony beton zostanie przetransportowany na plac budowy w betonowozie, a na miejsce betonowania będzie dostarczony specjalną pompą do betonu. Ewentualnie, w przypadku betonów półsuchych, transport materiału odbywa się samochodami samowyładowczymi.

Beton towarowy znajduje zastosowanie podczas różnego rodzaju inwestycji budowlanych i jest jednym z najważniejszych materiałów, z którego wytwarzane są różnorodne konstrukcje. Stosowany jest m.in. na podłogi na gruncie i posadzki; na podbudowy pod nawierzchnie, podłogi, posadzki, podjazdy do garaży; na wszelkie typowe elementy konstrukcyjne domu, w tym schody, stropy, fundamenty, cokoły ogrodzeń; na elementy o dużych rozpiętościach lub narażone na wyjątkowo duże obciążenia; na ściany piwnic lub ściany fundamentowe na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.

Beton towarowy najlepiej jest zamawiać u sprawdzonych producentów, którzy cieszą się zaufaniem klientów, a wysoka jakość ich produktów potwierdzona jest stosownymi certyfikatami. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli możemy skorzystać z usług betoniarni działającej przy laboratorium betonu.

 

Kategoria
beton towarowy